Jullovsöppet på Sagomuseet

Datum: 29 december, 2026 - 30 december, 2026

Tid: kl 12:00 - Kl 16.00 - Berättarvisning kl 13.00 och kl 15.00

Plats: Sagomuseet i Ljungby

Entré: 50 kr/barn upp till 18 år, 100 kr/vuxen. Fri entré för medlemmar i Berättarnätet Kronoberg

Evenemang

Troll, tomtar och andra mytomspunna väsen trängs och trivs på Sagomuseet, och några av dem kommer du höra mer om på berättarvisningarna.

Enligt tradition håller vi öppet ett par dagar under Jullovet, precis lagom efter att sista julgröten har slukats och innan det nya årets skall firas in.  Vi erbjuder två fasta berättarvisningar båda dagarna kl 13.00 och kl 15.00.

 

På Lilla Galleriet visas en broderiutställning med roliga och finurliga citat av brodös Carina Hansson, BroderiGalleri. Hon tillhör skaran som aldrig kan ta en paus utan att ha ett broderi nära tillhands. Hon använder enbart återbrukat material, som dukar, bonader och ramar som införskaffas på loppisar och antikaffärer.

 

I Sagomuseets trädgård kan du också njuta av sägner inspelade med berättarna på museet. Leta upp de fem träböckerna, scanna qr-koden med mobilen, och varsågod en berättelse börja ljuda.

Har du frågor, skriv till oss: kontakt@sagobygden.se

Varmt välkommen, hela familjen!